23 Temmuz 2015 Perşembe

Fincan Kek Deneme - Örgüyü Birleştirememe

,
Günaydıın...
Dün gittim 2 tane kırık beyaz "ören bayan dora" yün aldım. Şimdilik 2 tane yeter gibi geldi bana. Nasıl birleştirilir bu motif? Biraz araştırma yaptım ama beceremeyeceğim galiba :(
Neyse bu gün de biraz araştırırım artık. 
Acaba hepsinin kenarını birer sıra kırık beyaz ile örüp diksem mi ki. Offf örene kadar canım çıktı şimdi bide nasıl birleştireceğim yüzünden canım çıkacak :)
İnşallah biran önce bitmiş halini paylaşırım. 

Bunlar neredeyse son motifler. Bu gün ve bundan sonra sadece birleştirmeye yöneleceğim :) 
Biz keke baya para yatırıyoruz. Hele ki cafede olduğumuz zamandan beri son 1,5 aydır her gün bi aburcubur yiyoruz. Bazen hazır satılan keklerden 2 paket bazen "anne eli değmiş gibi" kurabiyelerden :)
Cafede fırın yok. Bir çok zaman eve ölü gibi gittiğim için (sebebini bende bilmiyorum) bir iki çamaşır atıp makineye uyuyoruz. Yıkananları da bazen sabah asıyorum. Ertesi akşam toplayıp katlıyorum :) Ne zormuş evde durmadan ev işini halletmek. Allah başta bana olmak üzere çalışan bütün kadınlara kolaylık versin. Hele Hira ile bazen işin içinden çıkamıyorum. Anlatsam sayfalar yetmez benim bu hallerime :) 
Neyse işte cafede fırın yok, dedim bari fincanda yapılanları bi araştırayım. Buldum. Evden mikserime kadar getirdim =) 
Zaten normal kekten daha az malzeme. Benim içinde iyi oldu. Tutmazsa o kadar malzeme ziyan olmayacaktı. Ayrıca tutmayan tariflere uyuz oluyorum. Yağı az gelir sütü az gelir. Pişer sert olur. O an beni tanımlayan tek cümle CİNNET :) 

Neyse; keklerim bunlar aşağıda bolca resim var :) 

Tencereye bardağın yarısına gelecek şekilde su koyuyoruz :) üstüne havlu peçete örttüm, peçete parçalanır diye çok korktum ama ben kaldırana kadar hiiç bir şey olmadı böylece keklerimin üzerine su damlamadı. 
Çok düşündüm fırınlanmadan nasıl olacak diye. Hangi yazıyı okusam "yumuşacık oldu, yanma riski yok, kurumuyor" diyorlardı. Hakikaten öyleymiş :) 

Bundan sonra fincan keklerimi aşağıdaki "paşabahçe krem karamel" kaselerinde yapmayı düşünüyorum. Çünkü bardakta ki bazı keklerin dibi hafif hamur gibiydi. Hamur demeyelim de ıslak gibi :) yani hamur =)
Sanırım harcı fazla koydum bardaklara ondan öyle oldu :)

Bunlar 3-4 parmak kalınlığında olduğunu vurgulamak için :)
Ve eşiminde dediğine göre önce ki yaptığım keklere göre eennnn güzeli bunlardı. Bildiğin bulut gibi hafif. Pofuduk bir şey oldu. Yağlı olmadığı için belkide o kadar hafif oldu :)

Bunlar dibi hafif parçalanmış fincandan çıkanlar.

Yarın bir kaç birleştirme örneği ile beni buralarda görebilirsiniz :) 

0 yorum to “Fincan Kek Deneme - Örgüyü Birleştirememe”

Yorum Gönder