22 Temmuz 2015 Çarşamba

Cilt Bakım 1 - Kil Maskesi

,

10 senedir yağlı cildimle uğraşıyorum. Öyle çok kötü bir cildim yoktu hiç ama tek tük sivilce çıkıp yağlanınca insan kafaya takıyor.
Son 1 aydır yaptığım kil maskesinden oldukça memnunum. Bu tür maskeleri uzun vadeli yapmak lazım. Aksatmadan yapılınca sonuç veren bir maske benim için. Tamamen düzeldi diyemem ama eski haline göre tertemiz oldu cildim. Aksattığım anda pürüzler çıkıyor ama sonra düzeliyor.
 
Gelelim şimdi maskemize;
Malzemeler;
3 yemek kaşığı yeşil kil (aktardan aldım)
1 yemek kaşığı limon suyu
Gül suyu
Yapılışı;
Maskemizi hazırlarken macun kıvamında olacağından gül suyuna tam ölçü yazmadım. Küçük bir kasenin içinde 3 yemek kaşığı kile 1 yemek kaşığı limon suyunu ekleyip biraz karıştırın. Macun kıvamında olması için birazcık gül suyu ilave edilebilir. Temiz cilde göz çevresi boş kalacak şekilde yüzümüzü uyguluyoruz. Maskeyi yaptıktan sonra yüzümüzde hiç mimik olmaması lazım. Bunun içinde yarım saat kadar sırt üstü uzanmak hem bizi dinlendirir hem de kilin hafifte olsa ağırlığı ile cildimizin sarkmasını önlemiş oluruz.
Kil maskesi öncesinde ise buharlı bir banyo yaparsak cildimizdeki gözenekler açılır ve kilin temizleme etkisini arttırır. Cildimiz hassas ise maske sonrası banyo yapılmalıyız.
Kil 30 dk. gibi bir sürede kuruyor. Temizlerken ben çamur gibi olmaması için önce gül sulu pamukla cildimi siliyorum daha sonra ılık su ile yıkayıp cildime uygun nemlendirici sürüyorum. Yada en güzel temizleme banyoda :)
*Maskenin içine koyduğumuz gül suyu cildi besler, limon ise yağ dengesini düzenler.
Maskeyi haftada 2 kez uyguluyorum. Düzenli yapıldığı zaman 1 ay sonra farkı göreceksiniz. Umarım faydasını görürsünüz.

FACEBOOK
İNSTAGRAM

0 yorum to “Cilt Bakım 1 - Kil Maskesi”

Yorum Gönder