22 Temmuz 2015 Çarşamba

Aknetrent TEDAVİM 2

,
En son aknetrent ile ilgili yazı yazalı neredeyse 2 ay oldu. 
 
 Haziran 20 de doktora gittik kontrol için. Tahliller yapıldı. Aşırı derecede kansızlık çıktı.
 
*Cildimde öyle bahsedilen aşırı sivilcelenme dönemi olmadı hiç Allaha şükürler olsun :)
Yanaklarım ilk başlarda pul pul döküldü hem de ilacı içtiğim 1 hafta içinde (herkes de aynı etkiyi yapıyor).
Zaten ilaç cildi yenilediği için sürekli yüzüm, yanaklarım, kollarım, burnum pul pul döküldü, soyuldu.
*Gözlerim daha öncedeki yazımda normaldi fakat son 2 aydır kıpkırmızı ve açıp kapattıkça gözlerim yanıp batıyor. Şu dönemde zaten makyaj kesinlikle yapmıyorum ama göz kalemi bile sürsem ertesi gün mutlaka damla damlatıyorum ki zaten her gün sabah akşam eşim sağ olsun damlatıyor.
Onun sayesinde baya rahatladı gözlerim. Düzenli damlatırsam aşırı kızarma batma olmuyor fakat tamamen geçmiyor. İlacın yan etkisi bu da "gözde kuruluk" yaparmış zaten.
 
*İlacın eklem ağrısı yapabileceği söyleniyor, bu durumu bir çok kişi yaşıyor bünyeden bünyeye fark eder her ilacın etkisi gibi. Kimisinde ağrı yapmaz kimisi benim gibi her an acı çeker.
 
Aslında yan etkileri aşırı yaşamamın sebebi mg ağır gelmesi. sabah akşam 20+20=40 mg alıyorum günde.
!! 4 ayda bitecekti ama kollarım aşırı kuruluktan küçük çaplı egzama başlangıcı geçirdi. İlk başlarda birden kıpkırmızı oluyordu kollarım, hafif kabarık kızarıklık günlerce kalıyordu ne sürdüysem ne ile yıkadıysam yakıyordu resmen.
Krem sürme sebebim nemlensin diyeydi ama her şey yaktı cildimi.
 
En sonunda mayıs da gittiğim doktor ellerim çok kuruduğu için "ürederm lipo" verdi. Solüsyon resmen su ve yağ halinde. Sürdüğümde yağlı oluyor ama 15 dk geçtikten sonra kollarım baya emiyor o yağı. Hemen arkasından bir krem daha var "locoid" diye, resimlerde görüyorsunuz zaten. İkisini 15 dk ara ile sürüyordum baya rahatladı cildim resmen geçirdi bu kremler egzamayı.
 
İlaçlarım bunlar;

Bunlarda küçük çaplı egzamayı geçiren ilaçlar; Hametanı zaten bu ilacı kullanıp ta bilmeyen var mı :) Dudakları nemlendirmek için iyi gibi.
10 üzerinden 6 yada 7 veririm çünkü bu krem sürdükten 1 gün sonra pul pul döküleceğine kocaman soyuluyor dudaklarım.En alttaki damla da gözüme iyi gelen damla.
Haziranda gittiğimde başka bir uzman doktordan sıra aldım. İlgilendi, bilgilendirdi sağ olsun. Soracaklarımı tek tek kağıda yazdım gitmeden önce unutuyorum çünkü.
Ben tek tek sordum doktor hanım tek tek cevap verdi. 
İlacı yarıya düşürmemi söyledi. Çünkü eklem ağrısı çok fazla, ciltte kuruluk çok fazla, gözlerim kıpkırmızı, kansızlık çok fazla.
 
Dahiliyeye gidip kan ilacı yazdırmamı söyledi dr. "Göz doktoruna görün ilacı kesebiliriz" dedi ama ben bu kadar cefasını çektikten sonra sefasını sürmeyi de isterim.
 
Çünkü ilacın yaptığı yan etkilere mi yanayım? Sağımın solumun soyulup, pul pul oluşuna mı yanayım? Yemek yemediğim günler oldu dudaklarım çok kötüydü ki her zaman krem sürmeme rağmen böyle oldum.
 
Konuştuk doktor hanımla "ilacı sadece 20 mg olarak günde bir kere al" dedi. Bu durumda ağustosta bitecek tedavi uzadı mı eylül e :(
 
Tesellim var tabiki eklem ağrım kalmadı. İlacı yarıya indirmeden önce yatarken kalkamıyordum kıvrılıp kalkıyordum ölüyordum omurilik ağrısından. Ayaklarım çok ağrıyordu onlarda baya geçti. Soyulmalar, pul pul dökülmeler hafifledi.
 
Artık dudaklarımın kenarında ağzımı yırtmışlar gibi derin yarıklar yok :) 
 
Kansızlık çıkmıştı ya bugün onunla ilgili kan hapı alacağız doktordan. Göz damlam da az kaldı belki damla da alırız gitmişken. İlaca başlamadan önce çok araştırma yaptım böyle uzun yazılar olunca oturup bir güzel okurdum, umarım faydalı olur araştırma yapanlara.
Görüşmek üzere...
Yorumlarınız ve fikirleriniz benim için önemli....

0 yorum to “Aknetrent TEDAVİM 2”

Yorum Gönder